• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Hızlı Okuma Kursları

Okumak için sakin bir ortama ihtiyacımız vardır. Okuma  zihnimizin görenık olmamasına dikkat etmeliyiz.

Okumak için en uygun zamanlardan biri akşam saatleri veya gece yatmadan önce okuyacağımız saatlerdir. Yine zihnimizin açık olduğu sabah saatleri de okumak için uygun saatlerdir. Herkesin tüm gününün çok yoğun geçtiği günümüzde çoğu zaman akşam her insanın kenara çekildi saatler okumanın en verimli olacağı saatlerdir.
 
Okuma esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus göz sağlığımızı korumaktır. Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
 
Okuduğunuz kitap ile gözlerinizin arasında 30 – 40 cm’lik bir mesafe olsun.

Işık direkt gözlerinize değil okuduğunuz yazıya gelsin.

Okurken arada bir durun ve uzağa bakın. Bu durumda yorulan gözleriniz dinlenmiş olur.

Okuma işlemini çok uzun tutmayın. Gözlerinizin ağrıdığını hissedince birazcık ara verin ve yüzünüzü
sudan geçirin.

Mat kağıttaki yazıları parlak parlak kağıttaki yazıları mat ışıkta okuyun.

Okuma işlemini bir sandalyede yada bir kanepede oturarak yapmak daha verimlidir. Sırt üstü yatarak veya yüz üstü uzanarak meydana getirilen okumalarda uykunuzun gelme olasılığı yüksektir.

Okumanın hayatınızın olmazsa olmaz değerlerinden biri olduğu inancını geliştirin ve kendinize bir okuma saati belirleyin.

Okurken önemli bulduğunuz yerlerin altını çizin (tabi kitap size aitse) sayfa kenarlarına çeşitli notlar alın.

İhmal etmeyin ki bazı kitapları bir kere okumak kafi değildir.

Belli bir zaman sonrasında dönerek o kitabı yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Bu zamanlarda öncelikle altını çizdiğiniz yerleri okumak eski bilgilerinizi zihninizde tekrar hatırlatır.

Kendinize sürekli olarak “hızlı kavramanın en iyi kavrama” olduğunu telkin edersenin daha az sürede daha çok okumuş olmuş olursunuz.

Çok bitkin olduğunuz zaman okumayın.

Okuma işleminin aynı zamanda düşünmek olduğunu ihmal etmeyin. Zihninizi geliştirmek için yapabileceğiniz en iyi şey okumaktır.

Okunacak şeyler sınırsız; ama süre sınırlıdır. Bu yüzden okuyacağınız eserleri titizlikle belirleyin.

Unutmamak gerekir ki hayatta en önemli şey bilgi değil eylemdir. Doğrusu öğrendiğimiz bilgiler yaşamımızın kalitesini değiştirmek için eyleme dönüşmüyorsa çok faydalı oldukları söylenemez. Bu yüzden pratik hayatta kullanabileceğimiz bilgilere öncelik vermemiz gerekir.

Okurken bazen kısa zamanlı aralar verin ve okuduklarınızı aklınızdan özetleyin zihninizde yorumlar ve kıyaslamalar yapın. Bu sayede okuduklarınızı daha iyi kavramış olursunuz.

Okuma sırasında kilit bilgilerin yüzde sekseni yazılı metnin yüzde yirmisinde bulunur.  Peki bu yüzde 20 nerededir? Bir yazının öncelikle başlık ve alt başlıklarını okumak yazı hakkında zihnimizde bir düşünce oluşturur. Bununla birlikte her paragrafın ilk cümlesini okumak o paragrafın içeriği hakkında ana düşünce  verir. Çünkü bir paragraf diğer cümlelerle desteklenen bir ana fikirden ibarettir. Bu nedenle herhangi bir yazının önce başlığını alt başlıklarını sonrasında da her paragrafın ilk kelimesini okumak yazının tamamına ait bilgilerin yüzde 80′ine ulaşmamızı sağlar.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır. 

Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için:

İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için  0(232) 422 59 54 yâda 0 (535) 667 32 24  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65 numarali telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz


Denizli  Hızlı Okuma Eğitimi   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Antalya Hızlı Okuma Eğitimi için 0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla Hızlı Okuma Eğitimi 0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - -
Okurken Nelere Dikkat Etmeliyiz? başlıklı 1720 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın