• slideshow1
  • slideshow1
  • slideshow1

Hızlı Okuma Eğitimi

Hızlı Okuma Eğitimi
Hızlı Okuma Kursları

Normal bir insan dakikada 9000 kelime duyabilir, 8000 kelime görebilir ve saniyede 75000 kelime düşünebilir. Sahip olduğumuz bu potansiyelin farkına varıp, doğru teknik ve metodlarla geliştirmemiz mümkündür.

Okumada ve okuduğumuzu anlamada en önemli organlarımız beynimiz ve gözlerimizdir.

Gözlerimiz, ruhumuzun dışarıya oluşturulan pencereleri olarak kabul edilir ve okurken fizyolojik olarak maksimum etkili organımızdır. Ayrıca gözlerimiz, satır aralarında dolaşarak oradaki kelimeleri beyne iletir. Bundan dolayı gözlerimizin potansiyelini keşfetmek önemlidir.

Zihnimiz ise çok hızlı çalışır, fakat göz ona bakılırsa daha yavaş bilgi gönderir. Zihinle göz arasındaki bu potansiyeli değişikliği okuma esnasında dikkatin çok sık ve rahat dağılmasına neden olur. Bu yüzden hızlı okuma tekniklerinde ulaşılmak istenen temel amaç gözün okuma hızını, beynin anlama hızına yaklaştırarak dikkat ve konsantrasyonumuzu arttırmaktır.

Örneğin yavaş yavaş konuşan kişileri dinlerken dikkatimizi ve konsantrasyonu toplamakta ne kadar zorlandığımızı ne kadar sıkılmış olduğumuzu düşünelim. Sıkılırız, çünkü beyin o ferdin konuşma hızından çok daha hızlı düşünür. Karşımızdaki fert konuşurken beynimiz o mevzuda kalamaz ve başka şeyler düşünmeye adım atar. Yavaş okuma için de aynı şey geçerlidir. Eğer okuma hızı çok yavaş olursa beynin dikkati de çok rahat dağılır.

Meydana getirilen bilimsel araştırmalara bakılırsa bilginin minimum yüzde 80 – 85’ ni okuyarak kazanıyoruz. Bu durumda çok okumanın yollarını araştırmamız gerekiyordu. Bu da hızlı okuma tekniklerinin ortaya çıkmasıyla çözülmeye adım atmıştır.   İngiltere ve ABD’ da üniversiteye kadar, her öğretim kademesine uygun eğitimler açılmaktadır. Öğrenciler, iş adamları, politikacılar, yöneticiler, bu eğitimlere katılamaya başladılar. Böylece batıda anlayarak hızlı okuma yaygın hale geldi. Türkiye’de hızlı okuma daha çok yenidir.

Anlayarak hızlı okuma; gözümüzün kaslarını geliştirmek ve eğitmeyi, gözümüzün çevik görmesini, görme alanını geliştirmek ve genişletmeyi, okurken satırların üstünde serseri benzer biçimde dolaşan gözümüze daha etkili bir halde ritim kazandırmayı ve tüm bunlar ile görme ile idrak etme arasında uyum sağlamayı hedefler.

Önemli olan hızlı ve çabuk okumak değildir, ışık hızında da okuyabilirsiniz isterseniz. Asla bir anlamı olmaz. Bu eğitimde temel amaç daha hızlı ve etkin görme, bunu yanında da algılamadır. Anlayarak hızlı okuma, görsel idrak etme düzeyimizi geliştirerek okuma, algılama, anlama düzeylerimizi yükseltmeyi amaçlayan farklı bir teknik beceridir. Bu beceriyi herkes benzer biçimde siz de kazanıp bilgi çağına uygun bir kişi olabilirsiniz.

Hızlı Okuma Eğitimi ; adından da anlaşıldığı şeklinde, normalden daha kısa zamanda daha çok şey okuyabilmek, daha iyi idrak etmek amacıyla meydana getirilen bir okuma tekniğidir. Hızlı okuma tekniği senelerdir dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılmaktadır.  Türkiye’de ise 1985'lerden itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

Anlayarak Hızlı Okuma yöntemi emek verildiğinde okuma hızınız ve anlam oranınızda ciddi oranda fark yaratan yeni bir okuma yöntemidir.

Yaşadığımız yüzyıl bir bilgi çağıdır. Bilgi daha hızlı çoğalmakta, biz ise dakikada 100 kelime ila 250 kelime arasında okuyabilmekteyiz. Oysaki günümüzün aydınları, dakikada averaj 500 kelime okumamız gerektiğini belirtmektedir.

Zihin olarak okuma hızımızı sınırlandıran bizleriz. Günlük gazeteler, e-postalar, kitaplar, ödevler, iş yazışmaları vb. Dokümanların daha hızlı okunması yaşam kalitenizin artmasına olanak sağlayacaktır.
Ek olarak, sınavlara hazırlanan öğrenciler hızlı okuma teknikleri ile daha hızlı okuyup, daha hızlı anlayarak, sınavlardaki başarılarını artırabilirler. İhmal etmeyin ki, beynimizle gözlerimiz arasında ışık hızında bir iletişim kurulmaktadır. Işık 300.000 km/s hızla ilerlerken, ses 312 km/s ilerler. Beynimiz çok hızlı okuma kabiliyetine haizdir, önemli olan onu eğitmektir.

HIZLI OKURSAK NELERLE KARŞILAŞIRIZ?

200 sayfalık bir kitapta ortalama 50.000 kelime vardır. Yavaş okuyan bir okuyucu bir saatte yaklaşık 7.000 kelime okuyabilir. Bu da okuyucunun o kitabı sadece 10–8 saatte bitireceği anlamına gelir. Hızlı okuma tekniklerini uygulayan bir birey aynı sürede 2 yahut 3 kitap bitirebilir. Hem de yavaş okuyana nazaran çok daha iyi anlamış olur okuduğunu.

Sınavlara hazırlanan bir öğrencinin sınavda, imtihan süresinin averaj yarısını okuyarak geçirdiği tespit edilmiştir. Bu okuma anlama zamanı kısaltırsak, yetiştiremediğimiz soruları çözmek, yapılan soruları kontrol etmek için çok kıymetli bir süre dilimine sahip oluruz. Anlayarak hızlı okuma tekniklerini tatbik eden bir öğrenci 2 saat süren bir sınavda 30-45 dakika şeklinde bir süre kazanır.


Hızlı Okuma Eğitimi ; Anlayarak hızlı okuma tekniklerini öğrenen bir okuyucu hızlı okuyarak zihinsel gezintileri minimum düzeye indirmiş olur. Böylece odaklanma artar ve bilgi kaydı daha net olur. Fikir, idrak etme, değerlendirme kavramı ve karar verme hızı artar. Anlayarak hızlı okuma tekniklerini bilen bir okuyucu okuma eylemini monotonluktan çıkarıp zevkli ve keyifli bir hale getirir. Daha kısa sürede daha fazla bilgi edinme fırsatı bulmuş olur. Biliyoruz ki okumak için süre ayırmak günümüzde gittikçe zorlaşıyor.

Verimli ve hızlı okumak bir ayrıcalık değil, mecburi bir ihtiyaç artık…

Daha hızlı ve etkin okumak neden lüzumlu?

Okumaya mecbur olduğunuz şeyler var; okumayı sevmiyorsunuz.

Okumayı seviyorsunuz; ancak okumaya süre bulamıyorsunuz.

Öğrencisiniz (lise, üniversite vb…) dolayısıyla yığınla kitap, tutulmuş notlar okunmak için sizi bekliyor.

TEOG, YGS, LYS, KPSS, ALES vb. Sınavlara hazırlanıyorsunuz; ama süre sizin için bir sorun oluyor.

20-40 dk yahut bir saat kadar süre kazanmak sizin elinizde. Bu nasıl mı olacak? Bizi takip etmeye devam edin…

Verimli ve hızlı okumak istiyorsanız anlayarak hızlı okuma teknikleri becerisini kazanabilirsiniz .

Temelde hızlı okumanın mantığı sözcük- sözcük yerine satırın daha geniş bir bölümünü görmek, 2, 3  hatta 4 kelimeyi birden görüp algıyabilmektir. Bundan önce üzerinde durulması ihtiyaç duyulan başka bir mevzu daha var. Yavaş okuyoruz; çünkü

Kelimeleri teker- teker okuyoruz.

Okurken kelimelere takılıyoruz ve geriye dönüşler yapıyoruz.

Okurken dudaklarımızı hatta bir ihtimal dilimizi oynatarak okuyoruz.

Bir mevzuyu daha iyi anlayabilmek için yavaş okumak gerektiğine inanıyoruz. Daha ilkokuldan beri
öğretmenlerimiz okuma parçasını anlamadığımızda yavaş oku anlarsın diyorlar.

Yavaş okumanın sebebi ise dikkatimizi toparlayamamak, çabuk yorulmaktır ve de içten seslendirme yapmaktır.

Hızlı Okuma Eğitimi 

Hızlı Okuma Eğitiminin amacı: 
TEOG, YGS, LYS’ ye hazırlanan öğrencilerin imtihan sorularını yetiştiremediklerini, özellikle uzun soruları çözmekten sıkıldıkları, çözmek istemedikleri yönünde sık sık yakınmalarını duymuşunuzdur…

Beyin ile Göz arasındaki sinirlerin, göz ile kulak arasındaki sinirlerden 25- 27 kat daha hızlı hareket ettiğini biliyor muydunuz?

O zaman niçin minimum 10 saat devam eden bir çalışmayı en fazla 1–2 saatte bitirmeyesiniz?

Okurken beyniniz daha iyi ilişki kurar.

Zahmetsiz ve akıcı halde öğrenirsiniz.

Okuduğunuzu anlama yüzdenizi arttırırsınız.

Zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Özgüven kazanırsınız.

Okuma daha keyifli hale gelir.

Okurken beyniniz hayal kurmaz ve bütünü görür.

Okuma alışkanlığını kazanmada büyük bir merdiven dayamış olursunuz.

Okuduğunuzu daha iyi anlar, hafızanızda meblağ ve hatırlarsınız.

Sözcük haznenizi ve genel bilgi birikiminizi arttırmanıza yardımcı olur.
 
Hızlı Okuma Eğitiminin Katılımcı Profili ; Sınavlara hazırlık dönemindeki tüm adaylar Hızlı Okuma Teknikleri Programına katılabilir.

Hızlı Okuma Eğitiminin Katılımcı Sayısı;  Program gereği en az 3, en fazlaca 5 kişilik gruplar oluşturulmaktadır.

Hızlı Okuma Eğitiminin zamanı: Programlar, belli dönemlerde tüm kursiyerlerimizin katılacağı şekilde planlanmaktadır.

Ücretsiz ön görüşme yapmak için bizden randevu almanız yeterli olacaktır.


Hızlı Okuma eğitimleriyle ilgili detaylı bilgi için:


İzmir Hızlı Okuma Eğitimi için 0(232) 422 59 54   yâda 0 (535) 667 32 24 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya İzmir Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


İzmir Karşıyaka  Hızlı Okuma Eğitimi için  0(232) 369 50 81 - 0(532) 100 11 65  numarali telefondan ulaşabilirsiniz veya Karşıyaka Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz


Denizli  Hızlı Okuma Eğitimi   0 (258) 213 0 999-  0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Denizli Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Antalya Hızlı Okuma Eğitimi için  0 242 323 73 15 yada  0 (505) 445 15 31 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya  Antalya Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.


Muğla Hızlı Okuma Eğitimi 0(252) 213 00 98 - 0 (532) 100 11 65 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz veya Muğla Hızlı Okuma Eğitimini tıklayabilirsiniz.

Bu makale şu konularla ilgili olabilir : - - - - - - - -
Hızlı Okuma Eğitimi başlıklı 2686 kişi tarafından okundu ve kişi tarafından yorumlandı

Ayrıntılı Bilgi İçin Biz Sizi Arayalım

  
 
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir Yorum Yazın